Janis Andersons: V Detve a cítim dobre

V radoch HC 07 WPC Koliba Detva hráva aj lotyššký hokejista Janis Andersons.

Ako sa Ti páči Tvoje pôsobisko v Detve?

V Detve sa cítim dobre. Snažím sa poctivo robiť svoju prácu, a keď  pomôcť mužstvu tak som rád. Máme dobru partiu a veľa chalanov som už poznal skôr, ako som sem išiel. Je to blízko domu, tak voľný čas môžem tráviť s rodinou. Teraz prišlo zranenie, tak sa musím čo najskôr dať dokopy. Chcem sa čo najskôr vrátiť na ľad.

Patríš k dlhoročným lotyšským hokejovým reprezentantom. Aké máš spomienky na repre?

Každé majstrovstvá sú v niečom špecifické, je to dobrý zážitok. Pre mňa každý zápas bol výnimočný. Je to vzrušujúce cítiť tu atmosféru, keď  nastúpiš na ľad. Každú chvíľu čo som bol v reprezentácii, som si veľmi vážil. Najkrajšia spomienka je asi z U-20 majstrovstiev, keď sme postúpili do najvyššej divízie. Boli sme prvý ročník, ktorému sa to podarilo.

Dlhšie si pôsobil v ČR. Aké sú hlavné rozdiely oproti slovenskej lige?

Je to už dávno, čo som pôsobil v Česku. Teraz mi je to je ťažko porovnávať. Ale myslím si, že hokejová česká liga je trochu popredu, ale aj tu sú kvalitné mužstvá.

Čo Ti z domova na Slovensku chýba a čo sa Ti na Slovensku páči?

Z Lotyšska jasné, že chýba rodina, kamaráti z detstva. Trochu príroda, keď chceš tak v lete sadneš do auta a za 20 minút si pri mori. Od 16 rokov som už väčšiu časť života trávil zahraničí, som zvyknutý, ale  keď prídem do Rigy, tak je príjemné prejsť sa po uliciach, trochu nostalgie. Mám tu rodinu, manželku a syna, som tu doma, cítim sa dobre. Mám tu kamarátov, známych. Mentalita ľudí je podobná ako v Lotyšsku, tak som si tu rýchlo zvykol. Na opak Lotyšska sú tu hory, ešte sa mi to nepodarilo, ale chcem s rodinou viac precestovať Slovensko. Niekedy mi príde, že ľudia si tu neuvedomujú, aké je Slovensko pekné.

Kto bol Tvoj hokejový vzor?

Keď som vyrastal, tak mne sa veľmi páčil švédsky hokej. Ale jedného hráča je mi ťažko vymenovať. Rád som pozeral na hru Lindstroma, ako to „diriguje“ v obrane, Forsberga. Aj keď bol hviezda, nebál sa ísť do súbojov, Datsukov hokejový intelekt. Ale keď som mal 18-20 tak som obdivoval hráčov ako Crosby, Ovečkin, Malkin, ktorí už v mladom veku boli schopní hrať v najlepších hokejových súťažiach a nie len hrať, ale v nich aj vynikať.

Dokedy plánuješ profi kariéru?

Som vo veku, keď sa už nad tým zamyslím. Ale presne povedať, kedy skončím je ešte ťažko. Sú rôzne aspekty, ktoré to ovplyvňuje, dôležité je zdravie, ale nejakú dobu určíte ešte budem hrať.