Oskar Fatul: Máme silný tím, ktorý dokázal poraziť každého súpera

Prinášame vám rozhovor s dôležitým členom realizačného tímu HC 07 Detva, Oskarom Fatulom.

S trénerom Borkošom pracujete už dlhšie. Ako sa vaše profesionálne cesty spojili?
Áno, pracujeme spolu už dva roky. V sezóne 2019 som dostal angažmán v prvoligovom mužstve HK Martin, kde takisto pôsobil aj tréner Bokroš. V Martine sme sa spoznali a v priebehu sezóny naša spolupráca prinášala výsledky a keď prišla ponuka z extraligy, rozhodli sme sa našu spoluprácu predĺžiť. V tomto smere sa musím určite aj poďakovať trénerovi Bokrošovi, že dokázal doceniť moje schopnosti a dal mi dôveru a príležitosť s ním pracovať
Akú funkciu/funkcie v tíme zastávate?
Pracujem ako asistent hlavného trénera, no zároveň mám na starosti aj kompletnú silovo-kondičnú prípravu mužstva. Toto sú najhlavnejšie funkcie, je však samozrejmé, aby bol tréner nie len trénerom, ale aj psychológom a učiteľom. Snažím sa komunikovať s hráčmi a starať sa tak aj o ich mentálne nastavenie a správnu motiváciu. Vzhľadom na to, že plynule rozprávam po anglicky a rusky, starám sa aj o komunikáciu s hráčmi zo zámoria, resp. Ruska.
Ako prebieha kondično-silová príprava pod vašou taktovkou?
Od začiatku sezóny sme si prešli viacerými fázami. Najdôležitejšie bolo zabezpečiť, aby hráči dokázali podávať maximálne výkony, no zároveň boli odolní voči zraneniam. Na toto dávame dôraz do dnešného dňa, aj keď objem silovo-kondičnej prípravy regulujem podľa zápasového programu. V posilovni trávime každý deň a v prvej polovici sezóny sme trénovali osobitne kondíciu aj na ľade. K dnešnému dňu je zapasový program už plnší a tak naše primárne zameranie v príprave spočíva v udržiavaní sily, prevencií zranení, ale najmä v aktívnej regenerácii.
Je náročné počas zápasu tlmočiť/komunikovať s legionármi? Alebo funguje medzi vami aj „neoficiálny“ hokejový jazyk? (myslíme tým posunky, všeobecné heslá, atď.)
Samozrejme, že komunikujeme heslovite. Cez zápas je nutné dávať pozor na veľa situácii a faktorov, ktoré vplývajú na vývoj diania a preto nie je priestor na striedačke zdĺhavo komunikovať. Hráčov sa snažím pripraviť na možné situacie už v tréningovom procese a preto ak nejaká z nich nastane v zápase, stači len jednoducho pripomenúť myšlienku a hráči pochopia. Akúkoľvek myšlienku moju alebo hlavného trénera prenášam na hráčov jednoducho a rýchlo tak, aby ich hlavy neboli zaťažené prílišným rozmýšľaním počas zápasu. Doteraz nám komunikácia vždy fungovala a vďaka tomu vedia hráči lepšie pochopiť mňa a rovnako tak aj ja ich.
Ako z Vášho pohľadu hodnotíte doterajší priebeh základnej časti – plusy a mínusy?
Máme silný tím, ktorý dokázal poraziť každého súpera. Cez sezónu sme si pochopiteľne prešli rôznymi obdobiami, no dokázali sme vybudovať silné puto medzi hráčmi, ktoré nám umožňuje bojovať a byť rešpektovaným súperom. Celú sezónu sa držíme v hornej časti tabuľky z čoho mám radosť. Podarilo sa nám získať už dávno oveľa viacej bodov, ako mala Detva v minulej sezóne na konci. Vyhrali a aj prehrali sme veľa zápasov v rade. V priebehu roka sa v tíme urobia správne, ale aj nesprávne rozhodnutia. Všetko toto mi však dáva príležitost stále sa niečo nové naučit a posúvať sa vpred. Menovať konkrétne plusy a minúsy mi neprináleží, keďže mám len určitú rozhodovaciu právomoc v rámci tímu. Avšak podstatné momentalne nie je to, či by som ja robil veci inak, ale to aby sme splnili to, čo sme si pred sezónou povedali a pre čo robíme maximum.
Ako vníma tím postup do play-off po výhre nad Košicami?
Všetci sme enormne šťastní z tohto úspechu! Pred sezónou sme si priamy postup do play-off určili ako náš prvotný cieľ. Celú sezónu sme bojovali a robili maximum pre to, aby sa nám to podarilo. Preto má celý tím obrovskú radosť, je to nie len splnený cieľ na túto sezónu, ale aj historický úspech pre klub. Som presvedčený o tom, že charakter a súdržnosť nášho tímu sú veľmi silné! Každý hráč si zaslúži tento úspech, pretože od začiatku sezóny všetci bojovali. Boli chvíle, keď sme sa trápili, no dokázali sme to! To hovorí o tom, aký dobrý tím v skutočnosti tvoríme! Ja som šťastný, že môžem byť súčasťou tohto procesu a som hrdý na každého jedného hráča!