Po sezóne

Náročná sezóna je úspešne za nami. Hráči aj tréneri si užívajú chvíle zaslúženého voľna, ale skôr ako si od hokeja definitívne oddýchneme, všetci ešte pozorne sledujeme finálovú sériu medzi Trenčínom a Banskou Bystricou, v ktorej majú barani „našliapnuté“ na druhý ligový titul!

Ale vráťme sa naspäť do Detvy a k sezóne, v ktorá priniesla množstvo napínavých súbojov, množstvo emócií a prekvapení.

Úvod tipsportligovej sezóny nezačal úplne podľa našich predstáv a na prvé víťazstvo sme si museli počkať až 16 kôl. Nebolo to jednoduché, ale bola to nováčikovská daň a pre celý klub, vrátane hráčov aj realizačného tímu, obrovská skúsenosť. Dôvod bol úplne jednoduchý. Letná príprava na novú hokejovú sezónu začala v auguste. Vtedy ešte nikto netušil, že „mančaft“, ktorý sa pripravuje na štart novej sezóny v 1. lige, bude onedlho štartovať v najvyššej súťaži. Káder bol postavený na hráčoch, ktorí vybojovali prvoligový titul a tím sa pripravoval na jeho obhajobu. Po baráži, kde nám miestenka v Tipsportlige unikla len o 4 body, boli všetci odhodľaní zabojovať o postup medzi elitu v ďalšej sezóne. 25. augusta však zasadal výkonný výbor SZĽH, ktorý nám udelil licenciu po odstúpení Martina a náš extraligový sen sa začal približovať k realite.

Nachádzali sme sa ale v čase, kedy bolo treba urýchlene posilniť káder a hráčsky trh zíval prázdnotou. Letná príprava v kluboch najvyššej súťaže prebieha väčšinou už od mája, hráči majú podpísané zmluvy a niekoľko mesiacov sa pripravujú na sezónu. My sme na to mali len dva týždne, pretože na prvý zápas sme cestovali už 8. septembra do Košíc. Za tento extrémne krátky čas sa podarilo prezidentovi klubu urobiť zázraky! Pritiahnuť sponzorov, jednať s hráčmi o posilnení kádra, ale aj vytvoriť v našich skromných podmienkach zázemie, ktoré bežný fanúšik nevidí, ale bez ktorého sa zápasy najvyššej súťaže nemôžu hrať. Bolo to veľmi náročné, ale podarilo sa.

Úvod sezóny nám nevyšiel, aj keď v mnohých zápasoch sme boli veľmi blízko k vytúženým bodom, ale zápasy rozhodovali detaily a skúsenosti hráčov, ktoré sme zbierali až v rozbehnutej sezóne. Postupne sa podarilo doplniť káder o hráčov, ktorí svojimi výkonmi pozdvihli herný prejav a dokázali rozhodovať zápasy v náš prospech.

Boli sme dokonca aj výnimoční, pretože príchody hráčov so skúsenosťami v NHL, či KHL, ako Matt Hackett, Mikhail Kuklev, alebo Vitali Sitnikov, neboli bežné ani u renomovaných klubov. Treba ale vyzdvihnúť aj výkony mladých hráčov, ktorí vďaka Detve dostali šancu hrať zápasy najvyššej súťaže a hráčov, ktorí postupne prichádzali z iných tipsportligových klubov a boli veľmi platnými posilami.

Poďakovanie za odvedenú prácu patrí samozrejme aj trénerom. Sezónu odštartoval Miroslav Chudý, ktorý už zápasy v extralige zažil a priniesol do mužstva veľa skúseností. Pri kormidle ho neskôr vystriedal Ivan Dornič, ktorý svojim príchodom priniesol impulz do kabíny a pod jeho vedením sa nám podarilo nazbierať veľmi potrebné body. Po jeho odchode prevzal taktovku skúsený Pavel Igríni, ktorý bol súčasťou klubu od úplného začiatku sezóny a vďačíme mu hlavne za rozvoj detvianskej hokejovej mládeže, ktorá je jeho hlavnou náplňou trénerskej práce. Práve to bol aj dôvod prečo v závere sezóny doplnil lavičku skúsený český tréner Josef Turek. Jeho úlohou bolo hlavne pripraviť mužstvo na baráž, čo sa mu aj podarilo a vďaka celému trénerskému tímu sa dnes môžeme tešiť na extraligu aj v budúcej sezóne.

Napriek nepriaznivému úvodu sme zaznamenali aj veľmi pozitívne fázy, kedy sme boli doslova postrachom našich súperov. Dokázali sme prekvapiť a bojovnými výkonmi v úvode roka sme si dokonca víťaznou šnúrou vybudovali u súperov rešpekt a dokázali sme, že nám miestenka v extralige právom patrí!

Počas sezóny sme dokázali zdolať aj aktuálnych finalistov z Trenčína a Banskej Bystrice a podarilo sa nám dokonca trikrát zosadiť z čela tabuľky jej aktuálneho lídra. Ostali ale aj tímy, s ktorými sa nám zvíťaziť nepodarilo a už teraz sa môžeme tešiť na súboje so Zvolenom a Košicami, v ktorých veríme, že sa nám túto métu podarí prekonať.

Historicky prvý detviansky gól v najvyššej súťaži strelil v 20. minúte domáceho zápasu s Novými Zámkami Juraj Milý a v tomto zápase sme zaznamenali aj historicky prvý extraligový bod. Najproduktívnejším hráčom sezóny bol David Videlka, ktorý celkovo nazbieral 53 bodov, za 19 gólov a 34 asistencií. David bol zároveň aj najlepšie prihrávajúcim hráčom tímu. Najlepším strelcom sa stal vďaka 25. gólom Ladislav Ščurko. Spomedzi obrancov bol najproduktívnejším Martin Chovan, ktorý nazbieral 25 bodov za 6 gólov a 19 asistencií. Treba spomenúť aj nášho kapitána Jozefa Sládoka, ktorý sa dostal do All stars zostavy Tipsportligy a s 216. trestnými minútami suverénne ovládol „svoje“ štatistiky 🙂

V závere sa chceme poďakovať za podporu všetkým našim sponzorom a partnerom, bez ktorých by hokej v Detve nemohol fungovať. Veľká vďaka patrí fanúšikom, ktorí chodili na zápasy doma aj vonku, fandili a boli našou veľkou podporou v ťažkých, ale aj víťazných chvíľach. Všetci sa tešíme na novú sezónu, ktorej príprava už naplno beží a veríme, že si stále viac a viac ľudí nájde cestu na detviansky zimný štadión a budú spolu s nami prežívať úžasné hokejové okamihy!

Pridaj komentár