Zápas s Košicami otvorí čestným buly Peter Slanina

V najbližšom domácom stretnutí privítame HC Košice a úvod bude slávnostný. Otváracie buly príde hodiť Peter Slanina, veľká osobnosť Československého a Slovenského hokeja, reprezentant, dlhoročný hráč Košíc, ale aj bývalý tréner nášho tímu.

Peter Slanina má za sebou bohatú hráčsku, ale aj trénerskú kariéru. V sezóne 1976/77 reprezentoval Československo na majstrovstvách sveta do 18 rokov, kde bol vyhlásený za najlepšieho obrancu šampionátu a tešil sa zo striebornej medaily. O dva roky neskôr vybojoval ďalšie striebro v kategórii do 20 rokov. V roku 1984 bol draftovaný tímom NHL Toronto Meaple Leafs, ale kvôli vtedajšiemu režimu si NHL zahrať nemohol. V roku 1986 sa zúčastnil majstrovstiev sveta v Moskve.

V sezónach 1986/87 a 1988/89 sa dostal do all stars výberu Spenglerovho pohára, kde bol ako jediný Slovák až do sezóny 2009/2010.

Ako hráč odohral 374 zápasov v drese HC Košice a 77 ako vojak v Dukle Trenčín. Dvakrát v kariére sa tešil z majstrovského titulu a dostal sa aj do all stars výberu československej extraligy v sezóne 1987/88. Celkovo nastrieľal súperom v 451 zápasoch 121 gólov a na ďalších 150 prihral, vďaka čomu sa z neho stal najproduktívnejší obranca v histórii slovenského hokeja.

Zahral si aj fínsku SM Liigu v tíme KalPa Kuopio, kde odohral tri sezóny a v ročníku 1990/91 bol najlepšie prihrávajúcim a najproduktívnejším obrancom celej súťaže! Počas svojho pôsobenia vo Fínsku odohral celkovo 140 zápasov, strelil 31 gólov a na 64 prihral.

Ako tréner pôsobil na lavičke Spišskej Novej Vsi, neskôr HC Košice, MsHK Žilina, v tímoch U18  Banskej Bystrice a Košíc. Posledný seniorský tím trénoval v sezóne 2013/14 a bolo to práve u nás v Detve, kam sa teraz vráti ako vzácny hosť.

Sme veľmi radi, že prijal pozvanie prezidenta a majiteľa klubu Róberta Ľuptáka a uctíme si ho ako veľkú hokejovú osobnosť práve v zápase s Košicami. Pamiatkou na tento zápas bude náš tradičný krojový dres, ktorý dostane ako darček z rúk prezidenta Róberta Ľuptáka.

Foto: DTonline